Zaktualizuj Comarch IBARD do wersji 6.x.

Zaloguj się

9 najczęstszych powodów utraty danych

Opublikowano
22.03.2016

Prawie każdy użytkownik komputera doświadczył w swoim życiu utraty danych elektronicznych. Jeżeli nie jesteś jednym z tych ludzi, to masz dużo szczęścia, które jednak może Cię opuścić.

Utrata danych elektronicznych jest w dzisiejszych czasach bardzo poważnym problemem, tym bardziej, że w wielu przypadkach dane są tracone nieodwracalnie, bez możliwości ich odzyskania. Z tego powodu bardzo dobrym pomysłem jest poznanie najpopularniejszych przyczyn utraty danych i wykorzystanie tej wiedzy, aby w przyszłości samemu uniknąć podobnych przypadków.

Utrata danych jest szczególnie bolesna dla firm, które zawsze w takich przypadkach tracą pieniądze. Firmy, które doświadczyły znaczącej utraty danych, niejednokrotnie nie są w stanie kontynuować działalności.

Poniżej omawiamy 9 najczęstszych powodów utraty danych elektronicznych.

1. Przypadkowe usunięcie danych

Wielu ludzi przypadkowo usuwa swoje pliki z dysków twardych. Zaliczyć tu należy zarówno świadome, jak i nieświadome usunięcie plików. Ze świadomym usunięciem mamy do czynienia, gdy usuwamy plik, ale w momencie jego usunięcia uświadamiamy sobie, że być może będziemy potrzebowali go ponownie.

Nieświadome usunięcie może być natomiast niezauważone przez długi okres czasu, aż do momentu, gdy sobie uświadomimy, że potrzebujemy plik, którego już nie ma. Należy zatem zachować ostrożność podczas zarządzania danymi oraz uważać podczas usuwania plików, w szczególności plików systemowych i tych, których pochodzenia nie znamy. Dobra praktyką jest usuwanie plików najpierw do kosza, z którego można je łatwo przywrócić.

2. Wirusy komputerowe

Wirusy komputerowe mogą być bardzo uciążliwe, jeżeli nie zabezpieczamy się przed nimi prawidłowo. Ich rezultatem może być zniszczenie i utrata danych. Rekomendowanym rozwiązaniem jest instalacja dobrego programu antywirusowego na komputerze lub urządzeniu mobilnym i jego ciągła aktualizacja w celu zabezpieczenia się przed wirusami. Równie ważne jest regularne aktualizowanie systemu operacyjnego.

3. Awaria sprzętu komputerowego

Sprzęt komputerowy, a w szczególności dyski twarde są bardzo wrażliwymi urządzeniami i nieodpowiednie obchodzenie się z nimi może skutkować fizycznym uszkodzeniem sprzętu. Może to oznaczać utratę danych przechowywanych na dysku, bez możliwości ich odzyskania. Wskazanym jest ostrożne postępowanie ze sprzętem komputerowym, i jego regularna konserwacja, co pomoże uchronić dane przechowywane na dysku twardym.

4. Przypadkowe sformatowanie dysku twardego

Wbrew pozorom częstą sytuacją jest przypadkowe sformatowanie dysku z danymi, co skutkuje natychmiastową utratą danych. Na szczęście, w większości przypadków ten problem da się rozwiązać poprzez przywrócenie danych. Ważne jest tylko, aby nie „nadpisywać” sformatowanego dysku, tylko od razu udać się z nim do eksperta od przywracania danych.

5. Błędy programów komputerowych

Innym powodem utrat danych są błędy generowane przez oprogramowanie, z którego korzystasz. Sytuacja, w której pracujesz na pliku i twój program się zatrzyma lub ulegnie awarii może skutkować uszkodzeniem pliku i utratą danych.

6. Problemy z energią elektryczną

Awarie powodujące problemy z dostawami energii elektrycznej mogą skutkować utratą niezapisanych plików lub ich uszkodzeniem. Rekomendowane jest, aby często zapisywać pliki, gdy na nich pracujemy. Takie działanie pozwala na zachowanie aktualnych wersji edytowanych plików.

7. Ataki hakerskie

Twój system może zostać zaatakowany przez hakerów, którzy mogą wykraść lub uszkodzić Twoje dane. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem w tej sytuacji jest posiadanie oprogramowania typu firewall i ciągłe kontrolowanie obecności złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze.

8. Klęski żywiołowe

Przyczyną utraty danych są również klęski żywiołowe. Pożary, burze, powodzie i trzęsienia ziemi mogą spowodować fizyczne uszkodzenie sprzętu komputerowego. Tego typu zagrożenie jest nieuniknione i zazwyczaj niespodziewane, dlatego doradzanym rozwiązaniem jest zawsze wykonywanie kopii zapasowej danych i przechowywanie jej w zewnętrznej lokalizacji.

9. Kradzież nośnika danych

Według statystyk Gartnera, kradzież laptopa ma miejsce średnio co 53 sekundy. Bądź ostrożny i nigdy nie zostawiaj swojego laptopa bez opieki. Gdy planujesz zostawić laptop w swoim samochodzie, upewnij się, że nie będzie on widoczny z zewnątrz, bo jest to największa pokusa dla złodzieja. Koszty utraconego laptopa stanowią zazwyczaj tylko 20% całej straty. Pozostałe 80% stanowią koszty danych utraconych razem z laptopem.

Jak widzisz, istnieje wiele sytuacji, w których można łatwo utracić cenne dane. W przypadku niektórych sytuacji możesz wykonać pewne czynności, które zmniejszą ryzyko utraty plików. Nie da się jednak całkowicie wyeliminować tego ryzyka więc warto przygotować się na sytuację, w której Twoje dane zostaną utracone.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed taką sytuacją jest regularne wykonywanie backupu danych, który umożliwi Ci bardzo łatwe i bezkosztowe przywrócenie plików w sytuacji ich utraty. Jeżeli jeszcze nie wykonujesz backupu swoich danych, powinieneś zacząć to robić.

Szyfrowanie i ochrona – zabezpiecz swoją pocztę e-mail przed cyberzagrożeniami

Obecnie większość przedsiębiorstw w swojej komunikacji posługuje się pocztą elektroniczną. To szybki i prosty sposób na korespondencję, z którego korzystamy także prywatnie.

Read More
Aktualizacje oprogramowania – klucz do bezpieczeństwa Twoich danych

Bezpieczeństwo informatyczne to kluczowy element współczesnego, skupionego wokół Internetu świata, który wymaga ciągłej uwagi i adaptacji do nowych zagrożeń. W miarę jak technologia się rozwija, rosną również wyzwania związane z ochroną danych i prywatnością użytkowników. Chcąc chronić swoje dane, firmy muszą inwestować w zaawansowane systemy zabezpieczeń oraz w regularne aktualizowanie oprogramowania antywirusowego i systemu operacyjnego. Ale dlaczego to takie ważne? I jak często przedsiębiorcy powinni to robić?

Read More
Jak przechytrzyć hakerów? Twórz hasła jak profesjonalista

123456, qwerty czy password? Wybór odpowiedniego hasła jest kluczowy dla bezpieczeństwa w sieci. Złamanie jednych z najczęściej wybieranych i najbardziej oczywistych haseł trwa prawdopodobnie tyle, co ich wymyślanie – mniej niż sekunda. Jak tworzyć silne hasła, jak je chronić i czy jedno, uniwersalne hasło to dobry pomysł?

Read More
Backup danych: więcej niż tylko kopia zapasowa – kompleksowe rozwiązanie dla bezpieczeństwa Twojej firmy

Chcesz spać spokojnie? Zabezpiecz swoje dane – istota backupu Twoich danych Backup – polisa ubezpieczeniowa dla Twojego biznesu Temat backupu danych może wydawać się nudną formalnością, dlatego często o nim zapominamy. Jednak, zagłębiając się w ten obszar, można zauważyć, że dane są jednym z najcenniejszych aktywów każdej firmy. Ich utrata może prowadzić do poważnych konsekwencji […]

Read More
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram