Zaktualizuj Comarch IBARD do wersji 6.x.

Zaloguj się

Backup zgodny z regułą 3-2-1

Opublikowano
27.06.2022

Wiele firm uświadamia sobie, jak ważny jest niezakłócony dostęp do danych, dopiero gdy nastąpi pierwsza awaria systemu i znaczna część informacji zostanie utracona. Niestety, niemal tyle samo przedsiębiorstw dopiero w momencie awarii zdaje sobie sprawę z tego, że backup nie został przeprowadzony poprawnie.

Jedną z uniwersalnych reguł dotyczących kopii zapasowych, która zapewnia ratunek w przypadku ataku hakerskiego lub dowolnej awarii, jest tzw. reguła 3-2-1. Pomaga ona w odpowiedzi na dwa istotne pytania: ile plików kopii zapasowych potrzebuję i gdzie mam je przechowywać?

Według reguły 3-2-1 o skutecznym backupie może być mowa w przypadku posiadania co najmniej trzech kopii danych, na dwóch różnych urządzeniach - przy czym, na wypadek awarii w siedzibie firmy, jedna z tych kopii powinna być przechowywana na zewnątrz, w innej lokalizacji.

Aby zobrazować sytuację, w której opisana zasada nie jest przestrzegana, posłużmy się przykładem firmy X, działającej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzącą sprzedaż online oraz sprzedaż stacjonarną w ramach sieci sklepów z artykułami ogrodowymi. W związku z charakterem prowadzonej działalności, firma operuje różnego rodzaju danymi, które musi chronić – danymi osobowymi klientów, historią ich zakupów, listami produktów, cennikami, stanami magazynowymi aktualizowanymi na bieżąco itd. Wrażliwe dane to również dane kadrowo-płacowe i inne informacje dotyczące pracowników.

W celu zabezpieczenia danych firma X wykonała kopię zapasową na serwer umieszczony w swojej siedzibie na Śląsku oraz na zewnętrzny dysk twardy. Na skutek ulewnych deszczy, siedziba firmy została zalana a wraz z nią główny serwer. Mimo że dysk twardy z kopią zapasową danych został umieszczony w tej samej lokalizacji i również uległ awarii, dane udało się odzyskać korzystając z odpłatnej usługi oferowanej przez lokalną firmę zajmującą się odzyskiwaniem danych. Niestety na skutek zaniedbań przez informatyka, okazało się, że kopia zapasowa przechowywana na dysku twardym pochodziła sprzed pół roku. Odbudowywanie bazy danych okazało się koniecznością i wiązało się z wielomiesięcznym nakładem pracy i dodatkowymi kosztami związanymi m.in. z próbą naprawy sprzętu oraz z wypłatami za nadgodziny pracowników.

Ucząc się na błędach, firma X zaczęła korzystać z aplikacji Comarch IBARD przeznaczonej do robienia backupu. Stosując się do reguły 3-2-1, firma X wykonuje kopie zapasowe danych:

  • na serwer zlokalizowany w siedzibie firmy
  • na dysk twardy
  • na certyfikowany serwer zewnętrznego dostawcy, w tym przypadku Comarch, dzięki któremu w przypadku najbardziej pesymistycznego scenariusza, jakim byłaby ponowna awaria serwera firmowego lub dysku zewnętrznego, dane przechowywane w chmurze będzie można z łatwością przywrócić.

 

Usługa Comarch IBARD pozwala na automatyzację procesu wykonywania backupu. Każdej firmie zależy na dostępie do najświeższej wersji danych, dlatego backup powinien być wykonywany możliwie jak najczęściej i przede wszystkim regularnie. Po wykonaniu kilku kroków w konfiguratorze zadań backupu, kopie zapasowe będą wykonywane bez potrzeby manualnej ingerencji, zgodnie z częstotliwością dostosowaną przez użytkownika.

Szyfrowanie i ochrona – zabezpiecz swoją pocztę e-mail przed cyberzagrożeniami

Obecnie większość przedsiębiorstw w swojej komunikacji posługuje się pocztą elektroniczną. To szybki i prosty sposób na korespondencję, z którego korzystamy także prywatnie.

Read More
Aktualizacje oprogramowania – klucz do bezpieczeństwa Twoich danych

Bezpieczeństwo informatyczne to kluczowy element współczesnego, skupionego wokół Internetu świata, który wymaga ciągłej uwagi i adaptacji do nowych zagrożeń. W miarę jak technologia się rozwija, rosną również wyzwania związane z ochroną danych i prywatnością użytkowników. Chcąc chronić swoje dane, firmy muszą inwestować w zaawansowane systemy zabezpieczeń oraz w regularne aktualizowanie oprogramowania antywirusowego i systemu operacyjnego. Ale dlaczego to takie ważne? I jak często przedsiębiorcy powinni to robić?

Read More
Jak przechytrzyć hakerów? Twórz hasła jak profesjonalista

123456, qwerty czy password? Wybór odpowiedniego hasła jest kluczowy dla bezpieczeństwa w sieci. Złamanie jednych z najczęściej wybieranych i najbardziej oczywistych haseł trwa prawdopodobnie tyle, co ich wymyślanie – mniej niż sekunda. Jak tworzyć silne hasła, jak je chronić i czy jedno, uniwersalne hasło to dobry pomysł?

Read More
Backup danych: więcej niż tylko kopia zapasowa – kompleksowe rozwiązanie dla bezpieczeństwa Twojej firmy

Chcesz spać spokojnie? Zabezpiecz swoje dane – istota backupu Twoich danych Backup – polisa ubezpieczeniowa dla Twojego biznesu Temat backupu danych może wydawać się nudną formalnością, dlatego często o nim zapominamy. Jednak, zagłębiając się w ten obszar, można zauważyć, że dane są jednym z najcenniejszych aktywów każdej firmy. Ich utrata może prowadzić do poważnych konsekwencji […]

Read More
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram